Která bylina je ta nejúčinnější a univerzální na všechny naše neduhy? 

Velmi často slýchám tuto otázku a dokonce v poslední době jsem byla několikrát doslova posuzována za neúplnost mé odpovědi. Nesplnila jsem očekávání těch, kteří v dnešní době již chápou, že nemusí spoléhat jen na ortodoxní lékařskou pomoc, že mohou sáhnout i k jemnějším alternativním prostředkům nebo postupům. Navíc to považují za módu, je to "in". Ale představa mnohých o těchto nových postupech mi připomíná myšlenku pana Zentricha, bylinkáře a autora knihy "Třetí cesta ke zdraví". Ta mne kdysi hluboce oslovila. Píše v ní o tzv. třech cestách - první je (zjednodušeně) - hledáme pomoc u různých doktorů, druhá - u různých léčitelů, třetí - ta správná - hledáme ji u sebe. A mnozí lidé volí tu druhou cestu. Opět přehazují odpovědnost za své zdraví jiným, které považují za autority - léčitelům a bylinkářům od nichž očekávají přesný návod a řešení jejich situace.

Konkrétní příklad: Netrpělivá žena se na mne zlobila, ať už to dále nenatahuji otázkami, kde a jak vzniklo její onemocnění ženských orgánů, že mi to třeba předem zaplatí, když nechci prozradit tu správnou bylinu. Ona prý přesně ví, že jsem také měla problém s ženskými orgány, takže určitě vím, která je ta zaručeně nejúčinnější a dokonalá a rychle vyléčí její problém stejně tak, jako zmizel tehdy ten můj, ať konečně prozradím to své tajemství. Vysvětlovala jsem, že právě podle toho, jaké byly původní příčiny, zvolím následně byliny. Jejich účinek nastartuje léčivý proces v těle nejrychleji právě po UVĚDOMĚNÍ SI ZMĚNY v myšlení, to je to mé "tajemství".

Podobný příklad je klientka, která mi ve své rozhořčenosti přeposlala pět příloh různých osvědčených bylinných procedur, které našla na internetu, aby výměnou za ně získala moji odbornou radu, tedy bylinný postup, který jsem použila právě já při svém léčení a mohu za něj dát záruku. Nebyla ochotna mi zavolat telefonem, poučila mne: "Vždyť na to máme dnes přece internet, jste profík a Vám stačí jeden pohyb myší, kliknout na ten správný odkaz..." A ZDRAVÍ JE OBJEDNÁNO PO INTERNETU (dodávám já). Občas jsem tak neslušná, že ani na opakovanou výzvu dále neodpovídám. To jsem udělala v tomto případě.

Co tedy myslí pan Zentrich tou "třetí cestou ke zdraví" ? Já jsem tehdy po jejím přečtení každý den zahájila krátkou ledovou sprchou (což dělám až dodnes), učila jsem se používat byliny nejen do čajů a při nemoci, ale staly se součástí mé stravy. Vyměnila jsem strachy z bacilů a virů za vědomosti o psychosomatických příčinách nemocí, učila jsem se z moudrostí duchovních autorů, ale myslím, že nikoli slepě. Pozorovala jsem své tělo, naslouchala svým pocitům, hledala souvislosti mezi našimi prožitky, chováním a nemocemi. Radovala jsem se z každého nového poznatku, uvědomovala si, že štěstí není vně, ale je to pocit v nás, v přítomném okamžiku. že smích léčí. Ze začátku se mi vše zdálo složité, zamotané, nyní se moje vědění stále zjednodušuje a prosvětluje. Můj názor je, že příčinou všech nemocí a poruch v našem životě je NEVĚDOMOST A STRACH a různé formy těchto dvou pojmů.  

Přejí všem čtenářům, aby měli odvahu najít si také tu svoji správnou "třetí cestu ke zdraví", život se pak stává radostí.